Dělení majitelů nemovitostí podle rizikovosti investic

Vzhledem k tomu, že se aktuálně nacházíme ve velmi nejisté době, kterou zmítá jedna změna za druhou a informace jsou dostupné v rámci hodin, logicky nastane otázka, jaký má vliv pandemie na trh s nemovitostmi. Tuto otázku si nepokládají pouze realitní makléři ale i všichni ostatní, kteří mají s nemovitostmi co dočinění (např. banky, hypoteční poradci, majitelé nemovitostí, advokáti, notáři, odhadci a mnoho dalších) a snaží se předvídat investiční riziko.

V této situaci je trh velmi nepředvídatelný a již nyní je cítit značný úbytek zájemců o prohlídky nemovitostí, a to jak na prodej, tak na pronájem. A nyní si můžeme stručně shrnout investiční riziko jednotlivých vlastníků podle následujících skupin:

  1. Začátečník

Nedávno pořídil nemovitost, jedná se zpravidla o mladší skupinu lidí od 18 do 35 let, kteří využili možnost spolufinancování bankovním úvěrem a nemovitost slouží pro jejich vlastní bydlení. Pokud se jedná o jednotlivce, který žije sám a je v klasickém pracovním poměru, za aktuální situace nemá žádnou jinou možnost než doufat, že tato situace nepotrvá déle než v řádu měsíců nebo že banky spolu s vládou zakročí. Za aktuálního stavu je totiž velmi pravděpodobná neschopnost splácet již druhý, maximálně třetí měsíc, způsobená omezením možnosti pracovat. Zde je nutné zhodnotit, zda takováto situace může nastat a pokud ano, zda jsem schopen nemovitost efektivně prodat bez ztráty (trh jistě reagovat bude, již nyní je znát úbytek prohlídek).

  1. Nezkušený spotřebitel

Nemovitost již delší dobu mají a spolufinancují ji bankovním úvěrem, ale nemají rezervy vytvořené předem. Tyto rezervy klienti na naše doporučení mají již z minulosti

Tato skupina je ve své podstatě stejná jako 1. skupina se zásadním rozdílem, má již část nemovitosti splacenou (nebo celou). Banka tedy zná jejich platební morálku

a ví, zda klient byl před pandemií solventní. Také věk bývá vyšší, zpravidla od 23 do 45 let, u takového klienta se dá očekávat vstřícnější jednání banky než u 1. skupiny.

  1. Konzervativní spotřebitel

Nemovitost již delší dobu vlastní a spolufinancují ji bankovním úvěrem. Rezervy vytvořili dle doporučení (tedy alespoň na 3 měsíce dopředu), zpravidla od 23 do 45 let.

Tato skupina je velmi stabilní i v takovéto situaci, protože má rezervu minimálně na 3 měsíce. Těmto majitelům banka ochotně půjčí i v tomto stavu, pokud by potřebovali. Jejich bonita je dobrá a mohou ručit (zpravidla) nezatíženou nemovitosti.

  1. Nezkušený investor

Nemovitost již delší dobu mají pro vlastní bydlení, ovšem přibrali si další investiční nemovitost, kterou spolufinancují bankovním úvěrem, na krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem a jsou bez rezerv. Jedná se o rizikovou skupinu podobně jako u 1. skupiny. Zpravidla se jedná o klienty od 25 do 60 let a jde o jednu z hojně se vyskytujících skupin, hlavně ve větších městech. Zde se předpokládá že investice půjde dobře pronajmout a je důležité rozlišit, zda bylo kalkulováno s dlouhodobým pronájmem a je tedy předpoklad stabilního přijmu, středně vysokého (minimálně takového, aby pokryl hypotéku a generoval zisk 1 tis. Kč a víc).

Nebo byla nemovitost na krátkodobý pronájem jako je AIRBNB nebo BOOKING aj., kde byl předpokládaný výnos přemrštěný. Tato skupina, pokud není v tomto ohledu zběhlá, neví že leden, únor, březen a část dubna jsou měsíce, kdy turisté jezdí spíš střídmě, a tak musí ustoupit z nároků na cenu, což často do kalkulace nezanesli a budou tedy muset řešit nastalou situaci jinak. Jsou ovšem mezi nimi i tací, kteří s tímto počítali, a proto mají rezervu, ovšem nepočítali s tím, že nepřijede nikdo. Tato situace nejednoho z majitelů dřív či později donutí k rozhodnutí, zda nemovitost udržet či prodat.

  1. Kvalifikovaný investor

Jedná se většinou o klienty, kteří se na trhu pohybují a mají dobré kalkulace, ovšem ani ta nejlepší kalkulace nemohla počítat se světovou pandemií. Je zde určitá část investorů, která si na podobnou situaci vytvořila bohaté rezervy a nyní neřeší nic nebo pouze to, zda mu nájem přijde a kdy. Druhá část ovšem jede na výnos a ten je pro ně zásadní (zpravidla hledají výnos 5 % a víc). Tato skupina bude na aktuální situaci reagovat nejrychleji ze všech, protože mají jasné výhledy a striktně danou návratnost.

Stručné shrnutí investiční rizikovosti:

  1. skupina je v tuto dobu velmi riziková. Pokud do této skupiny spadáte, je nutné zvážit, zda máte dostatečné rezervy či někoho, kdo je schopen vám případně finančně pomoci.
  2. skupina je středně riziková, ovšem pokud doposud splácí bez problémů, díky historii bude banka ochotná půjčit peníze i bez zástavy nemovitosti či refinancování úvěru.
  3. skupina je v tuto chvíli pro banku ideálním klientem, riziko je nízké a díky rezervě není hned bez prostředků, banka tedy ví, že se připravovali předem a nemá problém půjčit peníze v době, kdy budou potřeba nebo nevyžadovat splátky na nějakou dobu. Naši klienti, kteří se drželi doporučení mají zatím čas a je lepší v tuto chvíli vydržet a o případnou finanční pomoc banky požádat až později (musí si stavit mechanismy a postupy pro jednání v této situaci).
  4. skupina ohrožená není (pokud neprovedla nedávno velkou investici a je odkázaná na banku, pro kterou se jedná o investiční riziko). Zde se s problémy počítá již při kalkulaci a proto rezervu zpravidla mají. Samozřejmě řeší zase jiný aspekt a to že nemovitost nebude rentabilní podle plánu a bude nutné některé nemovitosti prodat.

Našli jste se v jedné z kategorií a rádi byste věděli, jak se zachovat, a co se dá od trhu očekávat? Rádi vám poradíme, pro všechny se vždy pokusíme najít řešení na míru.

 

Autor: |2020-03-25T09:56:31+01:0020 března, 2020|Nemovitosti|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dělení majitelů nemovitostí podle rizikovosti investic

Autor:

Realitní makléř, Investor
Tato stránka používá soubory cookies. Ok

Chcete pokračovat ve čtení článku a mít přehled o aktuálních i odborných tématech? Registraci provedete jednoduše zadáním emailové adresy.

 

There was an error while trying to send your request. Please try again.