Realitní zákon – 5. Pojištění z výkonu realitního zprostředkování

Realitní zákon, resp. Zákon o realitním zprostředkování zavádí povinné pojištění realitního zprostředkovatele. Podle § 7 odst. 1 Realitního zákona musí být realitní zprostředkovatel po celou dobu výkonu své činnosti pojištěn pro případ povinnosti nahradit zájemci újmu způsobenou výkonem realitního zprostředkování. V překladu to znamená, že si realitní makléř, resp. realitní kancelář musí sjednat pojištění pro případ, že majiteli nemovitosti způsobí škodu. Mezi činností realitního zprostředkovatele a následnou škodou musí existovat příčinná souvislost.

Pojištění musí být sjednáno:

  • s limitem pojistného plnění nejméně ve výši 1 750 000 Kč na jednu pojistnou událost a nejméně ve výši 3 500 000 Kč pro případ souběhu více pojistných událostí v 1 roce (limity jsou poloviční pro realitní makléře – OSVČ, kteří vykonávají realitní zprostředkování pro realitní kancelář – právnickou osobu)
  • u pojistitele, který je podle zákona oprávněn provozovat toto pojištění na území České republiky,
  • tak, aby spoluúčast, byla-li sjednána, nepřekročila 5 000 Kč nebo 1 % z výše pojistného plnění.

Ve chvíli, kdy realitní zprostředkovatel uzavře pojištění podle uvedených podmínek, nemá ještě stále vyhráno. Dopadá na něj totiž povinnost zaslat stejnopis nebo úředně ověřenou kopii uzavřené pojistné smlouvy Ministerstvu pro místní rozvoj, a to do 10 pracovních dnů, jinak riskuje tučnou pokutu (viz Přestupky realitního zprotsředkovatele).

Zákon nakonec stanoví, že má být zájemci na vyžádání předložena pojistka. Jinými slovy realitní makléř by měl zájemci předložit doklad prokazující uzavření pojistné smlouvy, u spolupracujícího makléře postačí smlouva o zastoupení. Pro případ, že se tomu tak nestane, neexistuje ovšem žádný sankční mechanismus. Na toto ustanovení nedopadá úprava přestupků.

Realitní zákon nabývá účinnosti 3. 3. 2020.

Autor: |2020-03-25T09:53:20+01:0020 prosince, 2019|Právo|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Realitní zákon – 5. Pojištění z výkonu realitního zprostředkování
Právnická fakulta UK, obor právo a právní věda Specializace: obchodní právo a právo nemovitostí
Tato stránka používá soubory cookies. Ok

Chcete pokračovat ve čtení článku a mít přehled o aktuálních i odborných tématech? Registraci provedete jednoduše zadáním emailové adresy.

 

There was an error while trying to send your request. Please try again.