Smluvní pokuta se v tichosti vrací do nájemních smluv

Objeví se smluvní pokuta opět v nájemních smlouvách?

Společně s velkou novelou úpravy bytového spoluvlastnictví v Občanském zákoníku je jako poslední bod navrhována i změna týkající se zvláštních ustanovení o nájmu bytu a domu. Změna spočívá ve zrušení zákazu ujednání ukládajícímu nájemci povinnost zaplatit pronajímateli smluvní pokutu.

Zrušení úpravy, dle které je zakázána smluvní pokuta ve prospěch pronajímatele pod hrozbou neplatnosti ujednání není však bezpodmínečné. Nově bude výše smluvní pokuty omezena zákonem a její maximální výše by se měla rovnat maximální možné výši peněžité jistoty. Aktuálně je výše peněžité jistoty omezena na trojnásobek měsíčního nájemného. Podstatné je, že maximální výše smluvní pokuty je stanovena jako souhrn všech pokut v dané smlouvě.

V současnosti probíhá schvalovací proces v Poslanecké sněmovně.

 

Autor: |2020-03-25T09:52:50+01:0018 prosince, 2019|Právo|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Smluvní pokuta se v tichosti vrací do nájemních smluv
Právnická fakulta UK, obor právo a právní věda Specializace: obchodní právo a právo nemovitostí
Tato stránka používá soubory cookies. Ok

Chcete pokračovat ve čtení článku a mít přehled o aktuálních i odborných tématech? Registraci provedete jednoduše zadáním emailové adresy.

 

There was an error while trying to send your request. Please try again.