Airbnb ubytování a osud investičních bytů v ekonomické krizi

Předpokládám, že na tomto místě nemusím vysvětlovat, co je airbnb, popř. zda se nacházíme v ekonomické krizi. Myslím, že každému musí být zjevné, že se v ekonomické krizi nacházíme a někteří ekonomové (např. Lukáš Kovanda) dokonce hovoří o tom, že už nyní se jedná o hlubší krizi než v roce 2009.

Pojďme se ale zaměřit na to, co pronajímatele zajímá, tedy odpověď na otázku: jaký vliv bude mít krize na provozování krátkodobých ubytování v Praze? Když si vzpomeneme na krizi z roku 2009, je tu určitá paralela. Této krizi se také přezdívalo krize hypoteční. Domácnosti se v období růstu předlužily, banky půjčovaly takřka každému, a následně spotřebitelé nebyli schopni plnit závazky. Dnešní krize sice odstartovala něčím jiným, umělými zásahy vlád snažících se přijmout opatření k zamezení šíření nového viru. Řekněme si ale upřímně, už nějakou dobu se zdálo, že se brzy překlopíme do klesajícího ekonomického cyklu a opatření vlád toto akcelerovala. Ovšem pointou je, že opět trh s nemovitostmi byl jeden z prvních trhů, kterého se krize dotkla.

Celosvětově přijímaná opatření omezující pohyb osob zrušila turismus. Ekonomiky některých zemí na turismu do jisté míry stojí a turismus se dotýká i trhu krátkodobých pronájmů. V posledních letech jsme sledovali bezprecedentní nárůst turismu i v Praze a s tím kvetly i služby jako airbnb či booking. „Padá airbnb, něco si přej“ popsala situaci na facebooku kamarádka a přidala k tomu screenshot nabídky luxusních bytů na starém městě za mrzký peníz.

Byt 2+kk v centru města, na němž jste mohli vydělat v období ekonomické konjunktury něco mezi 50 a 80 tisíci korun měsíčně (sezóna) a 20 až 30 tis. (zima), je momentálně nabízen za 12 až 14 tisíc korun měsíčně. Nutno dodat, že smlouva je pouze na 6 měsíců. Na tom je dobře vidět, jak naivní někteří investoři jsou. Nebo, neporadil jim někdo špatně? „Nabízíme byty jako luxusní karanténu“ říká manažerka pracující pro jednu z největších společností na trhu s krátkodobými pronájmy a potvrdila, že nyní je už takřka bez práce. Chlácholí své klienty tyto společnosti, aby se udržely na trhu? Říkají jim nebojte se, je to v pohodě, stačí jenom vyčkat a vše zase bude jako dřív? Nevím. Až zruší opatření omezující pohyb osob, pominu-li některá prohlášení hovořící o zavření hranic až na dva roky, tak lidé budou zřejmě chudší a minimálně další dva roky si nebudou moci dovolit utrácet tolik peněz jako doposud.

Započítáme-li skutečnost, že řada investičních bytů byla skupována za nadhodnocené ceny ještě pár měsíců nazpět, s vidinou obrovských příjmů z ubytování, musíme logicky očekávat, že investoři se začnou takto nevýhodných investic okamžitě zbavovat.  Přestože je znát dramatický úbytek zájemců, museli jsme se i my jako realitní zprostředkovatelé situaci přizpůsobit a hledat nové či staronové způsoby, jak se dostat k lidem blíž, jak celou operaci provést bezpečně i bez osobního kontaktu.

Pokud se nacházíte ve shora popsané investiční pasti nebo je vám jasné, že vyhlídky nejsou růžové, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám poradíme.

Autor: |2020-04-03T12:51:28+02:0026 března, 2020|Nemovitosti, Právo|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Airbnb ubytování a osud investičních bytů v ekonomické krizi
Právnická fakulta UK, obor právo a právní věda Specializace: obchodní právo a právo nemovitostí
Tato stránka používá soubory cookies. Ok

Chcete pokračovat ve čtení článku a mít přehled o aktuálních i odborných tématech? Registraci provedete jednoduše zadáním emailové adresy.

 

There was an error while trying to send your request. Please try again.