Realitní zákon – 1. Smlouva o realitním zprostředkování a Realitní smlouva (pojmy)

Realitní zákon, resp. Zákon o realitním zprostředkování definuje některé pojmy v ustálené realitní praxi a nové zavádí.

Nový zákon označuje smlouvu uzavíranou mezi realitním zprostředkovatelem a zájemcem jako Smlouvu o realitním zprostředkování a zprostředkovávanou smlouvu uzavíranou mezi zájemci jako Realitní smlouvu. Dle definičních ustanovení zákona je Smlouvou o realitním zprostředkování doslova smlouva, kterou se realitní zprostředkovatel zavazuje, že zájemci zprostředkuje uzavření Realitní smlouvy. Realitní smlouvou pak může být pouze smlouva o nabytí vlastnického práva k nemovité věci (kupní, darovací…), nebo práva spojeného s užíváním či požíváním (nájem, pacht…).

Zájemce není v zákoně výslovně definován, lze však dovodit, že je jím jak osoba, která nemovitost prodává, tak osoba, která ji nabývá do svého vlastnictví (popř. pronajímatel a nájemce). Zájemcem je jednoduše osoba, které se zprostředkuje uzavření realitní smlouvy. Zprostředkovatelem je podle zákona pochopitelně ten, kdo jako podnikatel poskytuje realitní zprostředkování.

Realitní zákon nabývá účinnosti 1. ledna 2020.

Autor: |2020-01-30T10:22:34+01:009 prosince, 2019|Právo|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Realitní zákon – 1. Smlouva o realitním zprostředkování a Realitní smlouva (pojmy)
Tato stránka používá soubory cookies. Ok