Realitní zákon – 1. Smlouva o realitním zprostředkování a Realitní smlouva (pojmy)

Realitní zákon, resp. Zákon o realitním zprostředkování definuje některé pojmy v ustálené realitní praxi a nové zavádí.

Nový zákon označuje smlouvu uzavíranou mezi realitním zprostředkovatelem a zájemcem jako Smlouvu o realitním zprostředkování a zprostředkovávanou smlouvu uzavíranou mezi zájemci jako Realitní smlouvu. Dle definičních ustanovení zákona je Smlouvou o realitním zprostředkování doslova smlouva, kterou se realitní zprostředkovatel zavazuje, že zájemci zprostředkuje uzavření Realitní smlouvy. Realitní smlouvou pak může být pouze smlouva o nabytí vlastnického práva k nemovité věci (kupní, darovací…), nebo práva spojeného s užíváním či požíváním (nájem, pacht…).

Zájemce není v zákoně výslovně definován, lze však dovodit, že je jím jak osoba, která nemovitost prodává, tak osoba, která ji nabývá do svého vlastnictví (popř. pronajímatel a nájemce). Zájemcem je jednoduše osoba, které se zprostředkuje uzavření realitní smlouvy. Zprostředkovatelem je podle zákona pochopitelně ten, kdo jako podnikatel poskytuje realitní zprostředkování.

Realitní zákon nabyl účinnosti 3. 3. 2020.

 

Autor: |2020-03-25T09:49:34+01:009 prosince, 2019|Právo|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Realitní zákon – 1. Smlouva o realitním zprostředkování a Realitní smlouva (pojmy)
Právnická fakulta UK, obor právo a právní věda Specializace: obchodní právo a právo nemovitostí
Tato stránka používá soubory cookies. Ok

Chcete pokračovat ve čtení článku a mít přehled o aktuálních i odborných tématech? Registraci provedete jednoduše zadáním emailové adresy.

 

There was an error while trying to send your request. Please try again.