Velká novela bytového spoluvlastnictví zamíří do 2. čtení

Bytové spoluvlastnictví čekají velké změny. Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny projednal 13.12.2019 novelu Občanského zákoníku týkající se bytového spoluvlastnictví a doporučil její schválení. Vládní návrh zákona tak v nejbližší době poputuje do 2. čtení legislativního procesu.

Navrhovaná novela si klade za cíl odstranit některé nedostatky právní úpravy, které vyplynuly z aplikační praxe, a zlepšit její srozumitelnost a aplikovatelnost.

Základ novely tvoří zjednodušení právní úpravy prohlášení a jeho změn (zrušení povinnosti uvést v prohlášení náležitosti stanov a zjednodušení procesu schvalování změn prohlášení), dále pak vymezení správy domu a pozemku, a rozšíření právní úpravy o možnost stanovit pravidla pro správu domu před vznikem společenství vlastníků v prohlášení. Návrh zachovává koncepci, kdy se před vznikem společenství vlastníků vychází z principu spoluvlastnického a po vzniku společenství vlastníků z principu korporátního.

Návrh zákona taktéž přináší změny týkající se vzniku společenství vlastníků (především umožňuje založení a vznik společenství vlastníků s jediným vlastníkem všech jednotek) a jeho kompetence ve vztahu ke kompetencím jednotlivých vlastníků, posílení možností pro vynucení povinností vlastníků jednotek, kteří je porušují, vyřešení otázky předkupního práva ke spoluvlastnickému podílu na jednotkách zahrnujících nebytový prostor a možnosti přezkoumání rozhodnutí shromáždění.

Bytové spoluvlastnictví a jeho zákonná úprava obsažená v Občanském zákoníku je komplexnějšího charakteru a budeme se jí dále zabývat podrobněji. V současné chvíli je návrh zákona ve schvalovacím procesu v Poslanecké sněmovně.

 

Autor: |2020-03-25T09:52:15+01:0016 prosince, 2019|Právo|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Velká novela bytového spoluvlastnictví zamíří do 2. čtení
Právnická fakulta UK, obor právo a právní věda Specializace: obchodní právo a právo nemovitostí
Tato stránka používá soubory cookies. Ok

Chcete pokračovat ve čtení článku a mít přehled o aktuálních i odborných tématech? Registraci provedete jednoduše zadáním emailové adresy.

 

There was an error while trying to send your request. Please try again.