Realitní zákon – 3. Úschova poskytovaná realitním zprostředkovatelem

Realitní zákon, resp. zákon o realitním zprostředkování zavádí podmínky, za kterých může být poskytována úschova realitním zprostředkovatelem (dále „Realitní úschova“). Ustanovení § 4 Realitního zákona upravuje úschovu peněžních prostředků za účelem zajištění plnění z realitní smlouvy. Jinými slovy, upravena je úschova sloužící k zaplacení kupní ceny při prodeji nemovitosti, případně na úhradu jistoty z nájemní smlouvy (zpravidla si ji však majitelé řeší samy).

Vzhledem k uvedenému můžeme říci, že přijímání rezervačních záloh či blokací pro sebe nebo pro jiného není předmětem zákonné úpravy, protože se neposkytuje za účelem zajištění plnění z realitní smlouvy, ale ze smlouvy o realitním zprostředkování.

V případě, že se realitní zprostředkovatel rozhodne poskytovat realitní úschovu, tedy úschovu za účelem zajištění plnění např. z kupní smlouvy, musí splnit přísné podmínky. Realitní zprostředkovatel je oprávněn úschovu poskytnout pouze na základě výslovné žádosti zájemce, podané v písemné formě na samostatné listině. Zároveň je zprostředkovatele povinen vést evidenci úschov a o každé úschově učinit záznam splňující podmínky uvedené v zákoně.

Dále je pak stanoveno, že úschovní účet musí být zřízen u banky se sídlem nebo pobočkou v ČR a pro každého uschovatele (zájemce) samostatně veden na jméno zprostředkovatele. To jsou nejpodstatnější změny, které nás s přijetím úpravy realitní úschovy čekají. Úschovní proces je však mnohem komplexnější a proto je dobré se poradit o jeho nastavení ve vaší realitní kanceláři s odborníkem. Za porušení povinností hrozí pokuta až 500 000 Kč ve správním řízení.

Realitní zákon nabývá účinnosti 1. ledna 2020.

 

Autor: |2019-12-20T20:37:40+01:0011 prosince, 2019|Právo|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Realitní zákon – 3. Úschova poskytovaná realitním zprostředkovatelem
Tato stránka používá soubory cookies. Ok